Kolejną stolicą europejską jaką prezentujemy w ramach naszej serii City Break jest Praga.

Stolica Czech jest to nie tylko miejscem ciekawym ze względu na architekturę i klimat przytulnych uliczek czy wyśmienite piwa. Jest to miasto, które warto poznać również nocą, kiedy otwierają się wszystkie kluby i puby. Jest to świetne miejsce do organizacji gry miejskiej, której trasa przebiega urokliwymi, wąskimi uliczkami. Zabawa taka da Państwu możliwość poznania miasta z nieco innej strony.

Praga – miasto setek wież, wpisane na listę UNESCO, uznawane za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia jest naprawdę imponująca – zabytkowe place, kościoły, liczne muzea tematyczne, a także niesamowite uliczki, miejsca widokowe na wzgórzach czy kultowe lokale. W żadnym innym mieście nie ma takiego wymieszania stylów architektonicznych. Znajdziemy tu niemal każdy, począwszy od gotyku a skończywszy na współczesności. Co zadziwiające, wszystkie te elementy idealnie ze sobą współgrają. Nazywana bywa też „Złotym Miastem”. Określenie to powstało w XIV wieku, gdy na polecenie Karola IV kazano pozłocić wieżę Zamku na Hradczanach. Wzmocniło się zaś za panowania Rudolfa II Habsburga. On to sprowadził do Pragi alchemików by opracowali recepturę otrzymywania złota.

Centrum Pragi jest od 1992 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Natomiast najchętniej odwiedzanymi miejscami w obrębie całego miasta są między innymi Hradczany z zamkiem i Złotą Uliczką (właśnie tu znajduje się kompleks budowli, tworzący największy na świecie średniowieczny zamek. Należy do niego gotycka katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, budowana prawie przez 600 lat. Jej główna nawa ma aż 124 m wysokości!) czy wzgórze Wyszehrad. Stare Miasto – znajduje się na prawym brzegu Wełtawy i jest zabytkową dzielnicą, która dzisiaj postrzegana jest jako – zarówno kulturalne, jak i handlowe – centrum miasta. Będąc na Starym Mieście, nie można pominąć zwiedzania Rynku Staromiejskiego i Mostu Karola. Dzielnica Malá Strana zachwyci przede wszystkim miłośników architektury sakralnej. Mnóstwo tam kościołów, pałaców oraz domów o fasadach tak pięknych, że aż trudno oderwać od nich wzrok. Obowiązkowym elementem każdego rynku jest ratusz. W Pradze to nie jego gmach przyciąga turystów najbardziej. Na ratuszowej wieży umieszczono astronomiczny zegar Orloj – najwybitniejsze dzieło sztuki i XV-wiecznej techniki. Jak głosi legenda, jego konstruktora – Mikulasa z Kadania – oślepiono, by nie mógł potem stworzyć podobnego egzemplarza. Orloj wskazuje czas staroniemiecki (cyfry rzymskie), staroczeski (cyfry gotyckie) i czas kosmiczny (tarcza ze znakami zodiaku). Jako jedyny na świecie mierzy też czas babiloński (od wschodu do zachodu słońca, latem dzień jest dłuższy).

Bardzo charakterystycznym elementem miasta są mosty – 18 w całej Pradze! Most Karola jest najbardziej rozpoznawalnym z nich i ulubionym miejscem spacerowiczów oraz artystów. Łączy Stare Mesto z dzielnicą Mala Strana. Muzycy, malarze i kukiełkarze do późna improwizują, rysują portrety i karykatury oraz odgrywają mini-przedstawienia. Po obu stronach rzeki strzegą mostu wysokie wieże, zaś po lewej i prawej jego stronie umieszczonych jest 30 figur świętych, postaci historycznych i biblijnych. Wśród nich jest św. Jan Nepomucen, patron Pragi.

Czeska kuchnia ma wielu amatorów. Będąc w Pradze, koniecznie należy wybrać się do prawdziwej gospody. Prawdziwej, czyli takiej, gdzie stołują się miejscowi. Tam czekają na Was jedne z najbardziej rozpoznawalnych czeskich dań czyli smażony syr, najlepiej z hranolkami i tatarską omacką czy knedliczki z gulaszem. Wizyta w Pradze nie może się obyć bez wychylenia kufla piwa. Nic dziwnego, w końcu piwowarstwo ma się tu świetnie od czasów średniowiecza. Najpopularniejsze piwa jakich możemy spróbować w Pradze to: Kozel, Staropramen, Pilsner Urquell, Budweiser, Březňák czy Krušovice.

 Jednak jednym z najbardziej charakterystycznych kulinarnych elementów miasta są zapewne trdelniki, których słodki, waniliowy zapach roztacza szczególnie w okolicy rynku. Ciasto na trdelniki owijane jest wokół kija, grillowane, a następnie posypywane cukrem, cynamonem, orzechami, wiórkami kokosowymi … Najlepiej smakuje na ciepło, od razu po upieczeniu, gdy rwie się je palcami…

Praga to w pewnym sensie inny świat – przyjazny klimat, pyszne piwo, ciekawa kuchnia, a także piękne krajobrazy. Klimat miasta zachwyca, każdy turysta wspomina ciepło wąskie urokliwe uliczki, sympatycznych mieszkańców i różnorodność tego miasta.

Zapraszamy!