Dach i symbol Afryki, śnieg na równiku. Ngorongoro – żywa Arka Noego. Zanzibar i Park Serengeti

Tanzania Jest to jedno w lepszych miejsc na zorganizowanie wyjazdu Incentive.

Państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki oraz Zanzibaru, co symbolizowała nazwa utworzona z pierwszych sylab nazw obu krajów – TAN+ZAN. Większą część powierzchni Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Uniamwezi (wys. 900–1500 m), rozcięty rowami tektonicznymi, należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Na pograniczu tanzańsko-ugandyjsko- kenijskim, znajduje się Jezioro Wiktorii. Największe jezioro w Tanzanii i Afryce.

To właśnie na terenie Tanzanii (a nie Kenii) znajduje się najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro (od strony Kenii łatwiej się jest turystom dostać i stąd powszechne mniemanie, iż Kilimandżaro leży w Kenii) i Tanzania zamierza zwiększyć dochody z tego tytułu poprawiając infrastrukturę turystyczną (wzorem sąsiedniej Kenii). Oprócz Kilimandżaro bardzo atrakcyjny turystycznie jest rejon krateru Ngorongoro, który wchodzi w skład krajobrazowo-zwierzęcego Rezerwatu Ngorongoro (w 1979 roku wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO), jezioro Tanganika i część jeziora Wiktorii. Inną wielką atrakcją turystyczną Tanzanii jest Park Narodowy Serengeti, który co roku odwiedza ponad 90 000 turystów z całego świata. Tanzania posiada duże, różnorodne i wciąż niewykorzystane możliwości polepszenia stanu swojej gospodarki.

PROPONOWANE ATRAKCJE

  • Safari samochodami terenowymi po rezerwacie Ngorongoro, Serengeti Park, Kilimandżaro Park, Arusha National Park

  • Trekking- masyw Kilimandżaro

  • Dzienne i wieczorne safari

  • Safari balonem

  • Zanzibar i jego atrakcje (nurkowanie, rejsy łodzią, pałac sułtana, targ przypraw)

Kilimandżaro (5895 m) – dach a zarazem herb Afryki. Najwyższa wolno stojąca góra świata. Żywy wulkan, który śpi, jedna z tajemnic kontynentu. U podnóża rozciąga się typowo afrykańska sawanna, gorąca i pełna zwierząt. Na najwyższy szczyt masywu i jednocześnie najwyższy punkt wulkanu Kibo- Uhuru Peak (5895m) wiedzie kilka różnych dróg.

My proponujemy skorzystamy z najbardziej skutecznej drogi Machame. Zamiast zwyczajowych pięciu dni, wchodzić będziemy sześć, co daje dużo lepszą aklimatyzację, a w związku z tym o połowę większe szansę na zdobycie szczytu. Spędzimy dwie noce na ważnej dla aklimatyzacji wysokości 3800 metrów. Podczas naszych wyjazdów szczyt zdobywa zazwyczaj 90 procent uczestników.

Główną przeszkodą dla zdobywających szczyt jest rozrzedzone powietrze. Powyżej 5000 metrów raczej nikogo nie omija ogólne osłabienie, zdarzają się też zawroty i bóle głowy, bóle żołądka. Poprzez wejście odpowiednią drogą oraz w odpowiednim tempie staramy się zapewnić dokładną aklimatyzację, tak aby powyższe dolegliwości wystąpiły w stopniu możliwie znikomym i nie były przeszkodą w drodze na szczyt.

Temperatury wahają się od ponad trzydziestu stopni na dole do poniżej minus dziesięciu w czasie zdobywania szczytu. Okresy lipiec- sierpień oraz grudzień- styczeń to najlepszy okres zarówno na zdobywanie szczytu (najlepsza pogoda) , a także na safari (najwięcej zwierząt przy wodopojach). Szczyt najlepiej zdobywać przed godziną dziesiątą, później często psuje się pogoda, wszystko zakrywa zimna mgła. Uwaga! Wykluczony jest udział osób z chorobą powodującą, że pobyt na dużej wysokości lub w tropiku jest szkodliwy.

PROPONOWANY PROGRAM

Wylot do Tanzanii. Po dziesięciu godzinach lotu lądujemy w Kilimanjaro Airport. Transfer to Moshi. Nocleg. Tu zatrzymamy się na jeden dzień w celu złapania oddechu. Tego dnia w ramach wstępnej aklimatyzacji odwiedzimy wioski miejscowych górali, skosztujemy piwa z bananów oraz wykapiemy się pod 30m wodospadem. Po noclegu i załatwieniu formalności jedziemy do bramy parku Kilimandżaro , na skraju tropikalnej puszczy, tu zaczyna się podejście. Poprzez gęstą, dziką dżunglę, pełną czarnych małp. W ciągu 4-5 godzin dotrzemy do pierwszego miejsca noclegowego- Machame Hut (2900m). Następnego dnia ruszamy na podobny odcinek, poprzez dżunglę, a następnie wysoką kosodrzewinę. Dochodzimy do obozu Shira na 3700m. Popołudnie spędzamy na spacerach po okolicznych skałach. Z obozu jest piękny widok na wulkan Meru (4500m). Kolejnego dnia w celu zdobycia aklimatyzacji udajemy się w kierunku Lava Tower (4500m), jest to piękna skalna wieża, na którą można wejść o ile warunki pozwalają. Podczas podejścia śniegi Kilimandżaro oślepiają nas, bo góra jest dokładnie naprzeciw. Po krótkim pobycie na Lava Tower schodzimy do kolejnego obozu na wysokości 3900m- Barranco. To najpiękniej położony obóz z widokiem na najbardziej stromą część Kili, osłonięty przez pionowe ściany, porośnięty lasem sanecji. Do czwartego i ostatniego obozu szlak wiedzie poprzez zamglony, księżycowy krajobraz, pocięty dolinami i graniami, można tu spotkać stada antylop eland.

Do Barafu Hut na 4600m docieramy po 6-8 godzinnym podejściu. Atak na szczyt rozpoczyna się o północy. W nocy jest zimno i zamarznięte piargi ułatwiają stopom oparcie. Podejście trwa około ośmiu godzin, a po dziesiątej rano nad Kibo nadciągają chmury. Po około sześciu godzinach marszu nad niedalekim szczytem Mawenzi w niesamowitych barwach wschodzi słońce. W tym czasie powinniśmy znajdować się w miejscu zwanym Stella Point (5700m). Łagodną granią, powoli krok za krokiem , mając po jednej stronie tajemnicze wnętrze wulkanu, a po drugiej błyszczące lodowce, po kolejnej godzinie docieramy na szczyt.

Na szczycie znajduje się drewniana tablica, która informuje, że znajdujemy się w najwyższym punkcie Afryki na Uhuru Peak 5895m. (Szczyt Wolności). Ze szczytu roztaczają się bezkresne widoki na morze chmur pokrywające gorący kontynent. Ze szczytu schodzimy na odpoczynek do Barafu, po odpoczynku schodzimy na nocleg prosto do Mweka Hut (3100m). Z Mweka Hut schodzimy do bram parku. Po zejściu na sam dół odpoczywamy w Moshi.

Po odpoczynku wynajętymi Land Roverami jedziemy na safari. Wyboistą drogą przez bezkresną i wyschniętą sawannę docieramy do miasteczka Mto Wa Mbu, gdzie zatrzymujemy się na posiłek. Następnie udajemy się do Lake Manyara National Park, który słynie z wielkich stad flamingów i niewiele mniejszych grup pawianów. Zobaczyć można tu też słonie, żyrafy, antylopy, zebry, guźdźce, strusie i hipopotamy. Centralną część parku zajmuje jezioro przy natomiast jego skraj to urwiste zbocze górskie. Park częściowo pokrywa gęsta dżungla pełna niezwykłych dźwięków i zapachów, rosną tu baobaby, akacje, drzewa chlebowe, drzewa kiełbasiane.

Z safari wracamy na noc do Mto Wa Mbu. Nazajutrz wcześnie rano wyruszamy do krateru Ngorongoro. Jest to dawno wygasły wulkan o średnicy 19 km na którego dnie, które leży 600m poniżej brzegu krateru znajduje się niewysychające nawet w porze suchej jezioro. Właśnie z powodu dostępu do wody wnętrze wulkanu roi się od zwierząt. Można tam zaobserwować antylopy (gnu, eland), flamingi, hipopotamy, sekretarzy, pelikany, marabuty, czaple, bociany, sępy, jastrzębie, żyrafy, słonie, nosorożce, zebry, geparda oraz polującą lwicę. Po kilkugodzinnej przejażdżce dnem wulkanu wracamy na powierzchnię i na lotnisko skąd udajemy się samolotem na Zanzibar. W trakcie pobytu na Zanzibarze proponujemy zwiedzenie Z to już tylko wypoczynek na północnych plażach Zanzibaru na Nungwi Beaches.

ORIENTACYJNY KOSZT

Cena dla grupy min 10 osobowej, podane ceny za osobę

Kilimandżaro – cena 10 500 pln +160 usd + Bilet Lotniczy ok 2500 pln

Cena zawiera:

Przelot do Nairobi i z powrotem, Ubezpieczenie Trekkingowe i ubezpieczenie od kosztów leczenia , Transfer z Nairobi Shuttle Bus, Trzy noclegi z Moshi ze śniadaniem ( hotel klimatyczny z basenem, pokoje 2 os ) , Wyżywienie w Moshi ( kolacja dzień 1, kolacja dzień 2, kolacja w Moshi po zejściu z trekkingu – generalnie na dole w Moshi jemy 2 posiłki dziennie , w górach i na safari dodatkowo suchy prowiant jako trzeci posiłek, na trekkingu posiłki przygotowane przez kucharza ). Trekking wersja 6 dniowa drogą Machame ( zazwyczaj firmy oferują 5 dniowy ), wynajęcie przewodników, pozwolenia, tragarze, wynajem namiotów, transfer do Parku Kilimandżaro i z powrotem

Cena nie zawiera:

Wiz kenijskiej ( 40 usd ), tanzańska ( 50 usd ), obowiązkowych napiwków
( Kilimandżaro 160 usd, Safari 40 usd – w sumie 200 usd ), wycieczek fakultatywnych : wioska masajska ( ok 15 usd ), wodospad Uru ( około 30-35 usd ), alkoholu

Safari – cena 800 usd ( zakwaterowanie w namiotach ) lub 1110 usd ( zakwaterowanie w lodgach)

Cena zawiera :

Program Safari 4 dniowy ( Lake Manyara, Krater Ngorongoro, Park Tarangire ) , Transfery, Przewodnik, pełne wyżywienie, zakwaterowanie wg wybranej opcji, opłaty wstępu do Parków,

Zapraszamy serdecznie!