INFORMACJE

„Żadna inna góra nie osiąga takiej wysokości” powiedział Leonardo da Vinci, gdy pod koniec XV wieku wspinał się na niewielką Monte Bosso – dziś wiemy jak niewiele się pomylił bo pomimo że najwyższy szczyt grupy Monte Rosa – Duforspitze ustępuje wysokością (tylko!) Mont Blanc to tu znajduje się najwięcej szczytów czterotysięcznych na tak niewielkiej przestrzeni i właśnie Monte Rosa jest najwyższym masywem zachodniej Europy. Główne szczyty masywu to wspomniany już Duforspitze 4634m ze swoją wschodnią ścianą, która uchodzi a najwyższą w Europie, wyniosły Nordend 4609m, Zumsteinspitze 4563m, Punta Gnifetti 4554m a ponadto Parrotspitze 4432m, Ludwigshohe 4341m, Schwarzhorn 4322m. i Piramide Vincent 4215m. Nasza wyprawa ma na celu zdobycie sześciu- siedmiu samodzielnych szczytów i 3 wierzchołki o wysokości przekraczającej 4000m. Panorama z wierzchołka Punta Gnifetti uchodzi za najrozleglejszą w całych Alpach – podobno przy idealnej pogodzie na południu dostrzec można błękit Morza Śródziemnego. Wyjazd jest tak zaplanowany aby optymalnie wykorzystać czas i zaaklimatyzować się poprzez zdobywanie najpierw niższych i łatwiejszych szczytów by na samym końcu zdobyć najwyższy Punta Gnifetti 4550m. Przy doświadczonej grupie jest możliwe zdobycie najwyższego szczytu masywu – potężny Duforspitze. Trudności wspinaczkowe nie przekraczają stopnia II (miejscami) i nachylenia 40 stopni z wyjątkiem samego Dufora gdzie trudności „dwójkowe” są ciągłe a miejscami osiągają III-ci stopień.
Pomimo że brzmi to niegroźnie to należy uwzględnić, że przejścia będą się odbywać głównie graniami o dużej ekspozycji. Ze względu na dużą wysokość dokuczliwe mogą być brak tlenu, niskie ciśnienie, wiatr oraz silne słońce. W związku z aklimatyzacją może pojawić się ogólne osłabienie. Z tego powodu zwracamy uwagę na przygotowanie kondycyjne, polecamy marsze i biegi z plecakiem.

Uwaga! – wykluczony jest udział osób z chorobą powodującą, że pobyt na dużej wysokości jest szkodliwy! Nasz prowadzący działał już w rejonie Monte Rosa wchodząc min. na Dufourspitze.
W miejscach i sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych prowadzący zapewnia kompleksową asekurację odpowiednią do zaistniałych okoliczności. Podczas każdego wyjazdu staramy się zapewnić dokładną aklimatyzację. Jeden prowadzący przypada na 4-6 osób. Wyjazd przeznaczony jest dla osób potrafiących poruszać się z czekanem i rakami.

PROGRAM

Wyjazd z Katowic skąd udamy się do Włoch do miejscowości Tschaval (1825m.), ewentualnie spotkanie na miejscu. Po krótkim odpoczynku i przepakowaniu żywności wyruszymy kolejką a potem pieszo do schroniska Gnifetti (3647m.), które jest celem tego etapu (w przypadku kiepskiej kondycji członków zespołu istnieje możliwość podzielenia tego etapu na dwa dni). W okolicy schroniska rozbijamy namioty i po noclegu wyruszamy w kierunku pierwszego czterotysięcznika – Piramide Vincent 4556m. Szczyt osiągamy po około 3 godz. wspinaczki lodowcem a następnie skalno-śnieżną granią. Dla wytrwałych istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o około dwie godziny i wejścia na jeszcze jeden wierzchołek czterotysięczny – Punta Giordani 4046m. Po 6-8 godz. znajdziemy się z powrotem w schronisku Gnifetti. Następnego dnia wstajemy wcześnie rano, zwijamy namioty (zostaną w depozycie w schronisku) i wyruszamy w kierunku schronu Balmenhorn który staje się bazą wypadową dla ataków na Corno Nerro 4322 i Ludwigshohe 4341, które zdobywamy tego samego dnia. Po noclegu w niezagospodarowanym schronie rozpoczynamy wspinaczkę łagodnymi śnieżnymi polami w kierunu przełęczy Lisjoch aby przed jej osiągnięciem odbić na wschód w kierunku Parrotspitze 4436m, który zdobywamy podniebną śnieżną zachodnią granią. Z wierzchołka schodzimy na przełęcz Sesser 4300m i rozpoczynamy wspinaczkę południowo-zachodnimi stokami Punta Gnifetti 4556m aż na szczyt, gdzie znajduje się najwyżej położone schronisko Alpejskie – Margarita Hut, nazwane tak na cześć jego fundatorki królowej Małgorzaty. Potem wszyscy wyruszą w kierunku Zumsteinspitze- dziewiątego czterotysięcznika na naszej trasie. Jeżeli grupa lub jej część okaże się wystarczająco mocna podejmiemy próbę wejścia na trudny i niebezpieczny Duforspitze, gdzie trudności osiągają III stopień i występują w dużym nagromadzeniu i ogromnej ekspozycji!. Decyzję o ewentualnym ataku na ten wierzchołek podejmuje prowadzący! Jeżeli nastąpi atak na Dufora to kolejną noc spędzimy w schronisku Margarita. Jeżeli nie, to zejdziemy do schronu Balmenchorn. Kolejny dzień jest ostatnim w górach i przeznaczony jest na zejście do Tschaval skąd wyruszymy w podróż powrotną do kraju. Oczywiście podany powyżej program może ulec zmianie lub nie zostać w pełni zrealizowany ze względu na takie czynniki jak kondycja poszczególnych członów zespołu, warunki pogodowe, inne wypadki losowe. Czas trwania wyjazdu to dziesięć dni w tym zawiera się osiem dni akcji górskiej i dwa dni na dojazd i powrót.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYPRAWY

 • przejazd do Tschaval
 • przejazd kolejką do schroniska Gnifetti i założenie obozu
 • wejście na Piramide Vincent (4556m)
 • wejście na Punta Giordani (4046m)
 • podejście do schronu Balmenhorn i na szczyt Balmenhorn
 • wejście na Corno Nerro (4322)- w wypadku dobrych warunków i możliwości założenia poręczówki
 • wejście na Ludwigshohe (4341m)
 • wejście na Parrotspitze (4436m)
 • wejście na Punta Gnifetti (4556m)
 • ewentualne wejście na Dufora
 • wejście na Zumsteinspitze
 • powrót do Balmenhorn i do schroniska Gnifetti
 • zjazd kolejka
 • powrót do kraju

KOSZT

3450 zł plus około 900-1000 zł transport

Część wpłaty w złotówkach na konto, drugą część zabieramy ze sobą w euro w przeliczeniu po kursie nbp.

koszt obejmuje: organizację wyprawy, noclegi w namiotach wyprawowych (w górach oraz na campingach), ubezpieczenie alpinistyczne, wyżywienie (dwa posiłki dziennie, gotujemy sami na kuchenkach dodatkowo prowiant na drogę jako trzeci posiłek), podstawowe szkolenie, wjazd i zjazd kolejką do schroniska Gnifetti., składkę na rzecz klubu, 1 nocleg w schronisku Margherita.

Nie jest wliczony przejazd (około 1000 zł mikrobus). Zalecamy dojazd samochodami, pośredniczymy w organizacji przejazdu tak żeby dla każdego było miejsce. W ubiegłym roku uczestnicy dolecieli samolotem co wyszło taniej niż busem.

Istnieje możliwość zakwaterowania na wszystkie noce w schronisku. Chętnych prosimy o kontakt.

Osoby, które nie potrafią posługiwać się czekanem i rakami proszone są o kontakt. Wprodziliśmy kursy dla osób nie mających doświadczenia w używaniu raków i czekana.